logo.charmaco
روش های نگهداری از محصولات چرمی

روش های نگهداری از محصولات چرمی

روش های نگهداری از محصولات چرمی

روش های نگهداری از محصولات چرمی

چرم نوعی پارچه ی بادوام‌ و مقاوم است که از پوست دباغی حیوانات ساخته می شود. و قدمت آن به بیش از ۷۰۰۰ سال  می رسد.چرمهای مختلف از انواع مختلف حیوانات(گاو، مار، گوساله،گوزن،  خوک و تمساح) و روشهای مختلف دباغی درست می شوند. چرم گاوی محبوب ترین و پرمصرف‌ترین نوع چرم است که به طور تقریبی ۶۵درصد بازار را به خود اختصاص داده است. چرم طبیعی به دلیل روش های سخت تولید بسیار گران است، بخصوص چرم دانه کامل. شما فقط با رعایت چند نکته ی ساده می توانید از ساییدگی، ترک خوردگی و پارگی چرم جلوگیری کنید و عمر چرمتان را برای سال ها افزایش دهید. در این مقاله شما را با روش های مختلف مراقبت از چرم آشنا خواهیم کرد. تا بتوانید از کالاهای چرمی خود به درستی مراقبت کنید و برای یک عمر لذت ببرید بدون اینکه از کیفیت و زیبایی اولیه ی آن کم شود.

نگهداری از چرم با مراقب روزانه شروع می شود.

بی عیب ترین راه برای جلوگیری از پیری زودرس هر محصول چرمی، پاک کردن منظم(ترجیحا هفتگی) با پارچه ی نرم مرطوب و به آرامی است. چرم به سرعت کثیفی، گرد و غبار و انواع ذرات ساینده دیگر را که منجر به ساییدگی و پارگی زودرس می شوند به‌ خود جذب می کند. و هر سه یا چهار ماه یکبار با نرم کننده مخصوص چرم آن را نرم و تمیز نگه دارید.  از پر کردن بیش از حد کیف چرم دستی ، کیف رو دوشی یا کیف پول جدا خودداری کنید تا چرم بیش از حد کشیده نشود و ظاهر آن حفظ شود.

از بین بردن کپک چرم یا لکه جوهر

اگر روی محصول چرمی خود کپک (که عموما به حالت پرزهای خاکستری یا سفید است) مشاهده کردید، یا لک خودکار روی آن افتاد نگران نشوید. هر چند که باید از قبل مراقب می بودید که این اتفاق نیوفتند ولی به هر دلیل؛ با یک پنبه یا دستمال نخی نرم و مخلوط الکل و آب ولرم به مقدار برابر، دستمال نخی یا پنبه را در محلول آماده شده بزنید و به آرامی روی قسمت کپک شده یا لک افتاده بکشید تا چرم شما تمیز شود.

تنفس محصولات چرمی

 اجازه نفس کشیدن به چرمتان را بدهید و برای مدت طولانی آن را در کمد یا کیسه ی پلاستیکی قرار ندهید چون به دلیل عدم هوا چرم کپک می زند و به مرور پوسته پوسته می شود. حواستان باشد که کیف چرم را به دور از تابش مستقیم آفتاب نگه دارید زیرا باعث کمرنگ شدن آن می شود.

خشک کردن چرم خیس

اگر به هر دلیلی چرمتان خیس شد، در اسرع وقت آب یا رطوبت آن را پاک کنید ولی به هیچ عنوان از برای خشک کردن آن از بخاری یا شوفاژ استفاده نکنید. چون با این کار چرم دچار حالت خشک و ترک خورده می شود. و حتما چرم را به جای آویزان کردن، روی پایه قرار دهید ، زیرا باعث کشش دسته ها می شود. علاوه بر این ، مراقب باشید نقطه ای را انتخاب کنید که به قدری بلند باشد که دستگیره ها بدون مانع از حالت ایستادگی در بیایند. در غیر این صورت باعث خم شدن یا بد شل شدن آنها می شود.

استفاده از نرم کننده های

 نرم کننده ها، چرم را مرطوب می کند تا خشک نشود و ترک نخورد. این باعث نمی شود چرم شما “بدرخشند” اما از آنها محافظت می کند. در واقع  نرم کننده های چرمی برای چرم ( مانند مرطوب کننده و آبرسان برای پوست ما هستند) به آرامی به داخل چرم مالیده می شوند و نفوذ می کنند. برای چرم های نرم و لطیف و ظریف از یک محلول یا نرم کننده مخصوص چرم نرم برای تغذیه ،از بین بردن خراش های سبک، آبرسانی و حفظ کیفیت انعطاف پذیر ماندن چرم استفاده کنید. و بسیار مراقب دشمن اصلی چرم یعنی وسایل برنده باشید، اگر در طبیعت کیف یا کاپشن پرم به همراه دارید مراقب شاخه های درختان باشید. چون در صورت پارگی چرم، دیگر قابل جبران نیست. اگر به دنبال خرید کیف چرمی با کیفیت طبیعی و صددرصد اصل هستید فروشگاه چرماکو را به شما پیشنهاد میکنیم. این مرکز با دوخت سفارشی انواع کیف چرمی زنانه و مردانه با قیمت مناسب, بهترین محصول را در اختیار شما می گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.